Všade občas zahrmí … to však neznamená, že každá búrka musí za sebou zanechať spúšť. Život so sebou prináša rôzne situácie, ktoré je potrebné riešiť. Najjednoduchší je život bez konfliktov, avšak konfliktom sa úplne vyhnúť nedá. Pokiaľ nejaký konflikt alebo spor nastane, je možné ho riešiť viacerými spôsobmi. Jedným z riešení ako vyriešiť a urovnať spor je využiť mediáciu.
Mediácia je spôsob, ktorým môžeme riešiť konfliktné situácie prostredníctvom nestrannej osoby, mediátora, a tak dospieť k obojstranne výhodnej dohode. Mediácia je efektívny spôsob riešenia sporov bez zanechania trvalých následkov, čo je dôležité najmä v rodinných záležitostiach, a najmä tam, kde sú zapojené deti.
Mediácia sa riadi princípmi, ktoré predurčujú mediačný proces k úspechu, pretože výsledkom mediácie je dohoda strán, čím sa každá strana môže cítiť ako víťaz.
Základným princípom je princíp dobrovoľnosti, čo znamená, že strany dobrovoľne pristupujú k mediácii, do mediácie nemôže byť nikto nútený, a zároveň strany môžu mediáciu aj kedykoľvek ukončiť a nepokračovať v nej.
V rámci mediácie je kladený obrovský dôraz na zachovanie dôvernosti, dôvery a mlčanlivosti, čo je charakteristickou črtou mediačného procesu. Dôležitá je dôvera, ktorá sa v mediácii prejavuje jednak vo vzťahu medzi mediátorom a stranami a jednak vo vzťahu strán navzájom. Dôvera je dôležitým predpokladom vzájomnej spolupráce. Je pravdepodobné, že medzi stranami bola dôvera pred vznikom konfliktu, ktorá sa spolu s konfliktom stratila. Na získaní dôvery sa však dá pracovať. Potrebné je, aby strany spolupracovali. Práve mediácia dáva stranám priestor na spoluprácu. Je veľmi pravdepodobné, že strany, ktoré chcú pracovať na vyriešení konfliktu, budú skôr spolupracovať ako nekalo proti sebe konať.
Mediácia ako proces pomáha stranám pochopiť odlišnosti, pričom dôležitou úlohou mediátora je pomôcť stranám rešpektovať odlišné názory. Veľmi pozitívnym javom mediácie je zmena súperenia strán na spoluprácu. Zmena súperenia na spoluprácu je jedným z pozitívnych výsledkov mediácie, pretože strany práve spoluprácou hľadajú vhodné riešenia a koncipujú si budúcu dohodu.
Počas mediácie majú strany slobodu rozhodovania, a zároveň slobodu v rozhodovaní, to znamená že strany pomocou mediátora hľadajú vlastné riešenia, a to podľa svojho uváženia, svojich potrieb, a záujmov, a teda strany samé slobodne rozhodujú výsledkom mediačného procesu a finálnom znení mediačnej dohody.
Výsledkom mediačného procesu je dohoda účastníkov mediácie, a teda je zachovaný aj princíp ukončenia sporu vo forme víťaz-víťaz /Win-Win/. V mediácii, pokiaľ je skončená dohodou, je každá zo strán víťazom. Žiadna zo strán sa necíti byť porazená, a to z toho dôvodu, že strany si samé vytvorili dohodu, ktorá vyhovuje obom stranám a ktorá uspokojuje ich potreby a záujmy.
Mediačnú dohodu ako výsledok mediačného procesu je možné vnímať ako dvojité víťazstvo, pretože nielen každá zo strán je víťazom, ale takýmto spôsobom strany nedovolili, aby o ich spore rozhodoval niekto iný.
Mediátor ako osoba musí ostať neutrálny, nehodnotí, nevyslovuje svoj názor bez vyžiadania, nedáva nevyžiadané rady. Pokiaľ však mediátora strany požiadajú o jeho názor, mediátor samozrejme svoj názor môže povedať. Mediátor nesmie byť zaujatý, nesmie mať predsudky a ani žiadnu zo strán uprednostňovať, či neprimerane podporovať.
Buďme k sebe ľudskí. Verme v našu silu riešiť vzniknuté situácie rozumne a tak zlepšiť svoj život k lepšiemu. Dôverujme sebe a ostatným okolo nás. Rešpektujme sa navzájom, rešpektujme našu rozmanitosť a rozdielnosti. Spolupracujme, hľadajme záchytné body a na nich stavajme. Buďme vďační, vďačnosť je cestou, ktorá nám do života prináša dobro.
- Využite úvodnú 30-minútovú konzultáciu zdarma, ktorá prebieha online.
- Následne si dohodneme osobné stretnutie.