MEDIÁCIA

V každej rodine to niekedy zahrmí...
…ale to neznamená, že búrka musí zanechať spúšť. Mediácia je efektívny spôsob riešenia konfliktov bez zanechania trvalých následkov, najmä v rodinných záležitostiach, kde sú zapojené deti. Zameriavam sa na rodinnú mediáciu, ale aj na riešenie diskriminácie a pracovnoprávnych sporov.
Mediácia nie je len alternatívou k súdnemu konaniu, ale môže byť jeho plnohodnotnou súčasťou. Umožňuje riešiť konflikty mimosúdne, no stále máte možnosť obrátiť sa na súd. Aj keď mediácia nemusí vždy viesť k dohode, poskytuje istotu, že všetky možnosti riešenia boli vyčerpané pred podaním žaloby. Tento proces podporuje umiernenú komunikáciu a môže pomôcť zabrániť ďalšiemu zhoršovaniu vzťahov, čo je obzvlášť dôležité pre rodiny s deťmi.
Štatistika mojich mediačných konaní:
- ukončené dohodou 70%
- ukončené bez dohody 0%
- odmietnutá mediácia 10%
Prierný čas dosiahnutia dohody:
- Výkon práv a povinností k maloletým deťom: 3,5 hodiny
- Vyporiadanie BSM: 5 hodín
- Vyporiadanie podielového spoluvlastníctva: 9 hodín
Čo je mediácia?
Mediácia je mimosúdna činnosť, v ktorej sa strany snažia nájsť vlastné riešenie prostredníctvom mediátora ako tretej a nestrannej osoby. Mediátor vykonáva svoju činnosť v súlade so zákonom č. č. 420/2004 Z. z. o mediácii a o doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov a podľa pravidiel, ktoré si strany spolu vopred dohodli.
Mediácia ako alternatívne riešenie vyvoláva mylný dojem, že sa jedná o dve navzájom sa vylučujúce veci, buď mediácia alebo súdne konanie. Mediácia je v našom systéme zákonne upravená a stojí popri súdnom konaní. Pokiaľ využijete možnosť dohody u mediátora, nestrácate právo obrátiť sa na súd. A naopak, pokiaľ je už rozbehnuté súdne konanie, stále máte možnosť obrátiť sa na mediátora.
Mediácia je založená na týchto princípoch:
- DOBROVOĽNOSŤ – Účastníci sami rozhodujú o tom, či chcú mediáciu využiť.
- NESTRANNOSŤ – Mediátor je nezávislý a nestranný, pričom dohliada na spravodlivú komunikáciu.
- WIN-WIN – Cieľom je dosiahnuť riešenie, kde sa každá strana cíti ako víťaz.
Kedy je mediácia vhodná?
Na mediáciu sú vhodné takmer všetky druhy sporov, ktoré vznikli nielen na zmluvnom základe, ale aj tie, ktoré vznikli na základe iného právneho vzťahu.
Čo je vylúčené z mediácie?
- Z mediácie sú absolútne vylúčené veci, ktoré patria do oblasti trestného práva, o ktorých môže rozhodovať výlučne súd.
- Veľmi citlivé prípady, ktoré sú napr. v rozpore so svetonázorom klientov alebo mediátora, spojené so zjavnou nerovnosťou strán, spojené s násilím alebo so strachom z druhej strany, výsledkom dlhodobých emocionálnych kríz, ktoré sú vhodnejšie pre psychoterapeuta alebo psychológa.
Prečo zvoliť mediáciu?
PRIORITOU STE VY
Tipy mediácie
KLASICKÁ
Osobne, v kancelárii mediátora za prítomnosti všetkých strán, poprípade iných osôb prizvaných k mediácii.
KYVADLOVÁ
Tzv. oddelená mediácia, kedy každá zo strán sa stretáva s mediátorom samostatne.
ONLINE
Prebieha prostredníctvom videokonferencie alebo mobilnej aplikácie.
ASYNCHRÓNNA
Strany navrhujú svoje riešenia v písomnej forme, prostredníctvom e-mailových správ zasielaných mediátorovi, ktorý tieto následne preposiela druhej strane na vyjadrenie.
Zapamätajte si
Pokiaľ je dohoda, ako výsledok mediácie, schválená ako súdny zmier pred súdom alebo rozhodcovským orgánom, či spísaná vo forme notárskej zápisnice, je dohodou vykonateľnou. To znamená, že oprávnený môže podať návrh na súdny výkon rozhodnutia alebo návrh na vykonanie exekúcie.
Počas mediácie neplynie premlčacia a prekluzívna lehota, t. j. strany majú čas pokúsiť sa o mimosúdnu dohodu bez toho, aby hrozilo premlčanie práva alebo jeho zánik.
Často sa ma pýtate...
Čo mi dokáže vyriešiť mediácia?
Mediácia je cesta, ako mimosúdne riešiť rodinné spory, pracovnoprávne problémy, či obchodné spory. Je založená na princípe WIN-WIN, kde sa obe strany snažia dosiahnuť vzájomne výhodnú dohodu, bez potreby dlhého a nákladného súdneho konania.
Akú právnu silu má dohoda z mediácie?
Dohoda z mediácie je právne záväzná a môže byť schválená ako súdny zmier pred súdom alebo rozhodcovským orgánom, prípadne spísaná vo forme notárskej zápisnice. V tom prípade, ak sa jedna zo strán rozhodne neplniť dohodu, druhá strana môže podať návrh na súdny výkon rozhodnutia alebo exekúciu.
Je mediácia vhodná pre akýkoľvek spor?
Mediácia je vhodná pre rôzne druhy sporov, vrátane rodinných, pracovnoprávnych a obchodnoprávnych. Úplne vylúčená je pre veci, ktoré patria do trestného práva alebo tie, ktoré sú spojené s násilím.
Čo ak druhá strana nechce ísť do mediácie?
Existujú rôzne formy mediácie, ktoré umožňujú začať proces aj vtedy, keď jedna strana nie je ochotná zúčastniť sa osobného stretnutia.
Napríklad kyvadlová mediácia umožňuje, aby sa strany stretávali s mediátorom samostatne. Mediátor môže osloviť druhú stranu a slúžiť ako prostredník.
Tiež existuje možnosť asynchrónnej mediácie, kde strany komunikujú prostredníctvom e-mailov, ktoré mediátor upraví a posunie druhej strane. Týmto spôsobom sa môže konflikt riešiť bez priamej konfrontácie.
Čo ak mediácia nevedie k dohode?
Ak mediácia nevedie k dohode, strany majú istotu, že urobili všetko pre riešenie konfliktu mimosúdnou cestou. Stále majú možnosť pokračovať v riešení sporu prostredníctvom súdu.
Na súde môže ktokoľvek vidieť môj problém. Ja ho chcem riešiť v súkromí. Je mediácia dôverná?
Áno, všetky strany zúčastnené na mediácii sú viazané mlčanlivosťou o všetkých skutočnostiach, ktoré sa počas mediácie dozvedia. Mediácia je dôverná, na rozdiel od verejne prístupných súdnych konaní.
Čo je lepšie? Súd alebo mediácia?
Rozhodne stojí za to, začať mediáciou. Mediácia je často rýchlejšia, menej nákladná a umožňuje stranám udržať si kontrolu nad výsledkom. Tiež ponúka príležitosť na zachovanie a zlepšenie vzťahov prostredníctvom spolupráce a komunikácie.